Centrum kształcenia intelektu Brain Gym październik ogłosiło miesiącem dysleksji. Cały miesiąc przeznaczymy na rozmowy o tym, czym jest dysleksja, jak ją rozpoznać, jak pomóc dzieciom, które zmagają się z tym zaburzeniem i co o dysleksji powinni wiedzieć ich rodzice.
Choć w przestrzeni publicznej coraz częściej słyszymy o zaburzeniach czytania i pisania, większość ludzi nadal jasno nie pojmuje, czym jest dysleksja. Mówiąc językiem nauki – to zaburzenie czytania zaliczane do grupy chorób genetycznych i neurologicznych. Prościej mówiąc, dysleksję można by scharakteryzować jako utrudnione uczenie się czytania lub, gdy dziecko już się tego nauczy, jako słabe umiejętności czytania. Trudności w uczeniu się czytać pojawiają się, ponieważ dziecko z trudem rozpoznaje litery, nierzadko popełnia błędy, ponieważ kojarzy literę z odpowiednim dźwiękiem, ma problemy ze składaniem liter w sylaby, sylab w słowa i w końcu słów w zdania. Nawet po przeczytaniu tekstu, dziecko często zmaga się z problemami, chcąc prawidłowo go przyswoić i zrozumieć.
Ludzki mózg składa się z dwóch półkul – lewej i prawej. Lewa kontroluje działania logiczno-werbalne (zwięzłe wypowiadanie się, logikę, myślenie analityczne, czytanie itp.), zaś prawa jest odpowiedzialna za działania wizualno-przestrzenne (wyobraźnię, marzenia itd.). Badania naukowe wykazały, że mózgi ludzi, którzy mają problemy z czytaniem, aktywniej korzystają z prawej półkuli, a to oznacza, że nieco dłużej niż zazwyczaj zajmuje im przetworzenie przeczytanego słowa. Aczkolwiek ludzie żyjący z dysleksją, mogą skutecznie ćwiczyć pracę mózgu i znacznie polepszyć swoje zdolności czytania.
Takie zaburzenie czytania zdarza się znacznie częściej niż się uważa. Według naukowców, nawet 20% ludzi cierpi na lżejsze lub cięższe formy dysleksji. To jednak ważne, aby zrozumieć, że choć dysleksja utrudnia rozwój dziecka, to wcale nie oznacza, że dziecko jest mniej inteligentne czy bystre niż inni rówieśnicy. Pablo Picasso, Steven Spielberg, Albert Einstein, Agatha Christie czy Winston Churchill to tylko kilka przykładów z wielu ludzi sukcesu, którzy cierpieli na zaburzenie czytania.
Poniżej przedstawiamy krótki filmik, który jeszcze raz, przejrzyście, zwięźle i w prosty sposób tłumaczy czym jest dysleksja.
W następnym tygodniu bardziej szczegółowo opowiemy o oznakach dysleksji i jak je rozpoznać u własnego malucha. Nie przegap!