Jak pomóc dziecku z dysleksją? - Braingym.pl

                   Dysleksja, podobnie jak inne zaburzenia uczenia się, utrudnia dziecku codzienne życie w szkole – dzieci przeważnie spotykają się z krytyką i brakiem zrozumienia, zarówno ze strony nauczycieli, jak i rówieśników. Kontynuując cykl artykułów o dysleksji, w tym tygodniu dzielimy się kilkoma poradami dla rodziców, w jaki sposób pomóc dziecku, które zmaga się z tym zaburzeniem.

  • Zachęcaj dziecko do czytania. Aby doskonalić swoje umiejętności czytania, dziecko może czytać cokolwiek, najlepiej coś co je interesuje – komiksy, książki ilustrowane, czasopisma sportowe lub dziecięce. Pozwól dziecku czytać książki, które przeznaczone są dla mniejszych lub słabiej czytających dzieci – to pomoże mu bardziej uwierzyć w siebie. Natomiast na głos czytaj dziecku książki, które są trudniejsze niż zwyczajne książeczki dla dzieci w jego wieku.
  • Zaproponuj dziecku wypróbowanie audiobooków. Audiobooków możecie słuchać razem, jadąc samochodem czy sprzątając w domu.
  • Podziel się z dzieckiem poradami dotyczącymi czytania. Słuchaj, jak dziecko czyta na głos i poprawiaj je, jeśli się pomyli. Zakryj pozostałą część tekstu linijką, zostawiając widoczną tylko obecnie czytaną linijkę tekstu. Czytając dziecku na głos, każ dziecku palcem podążać za czytanym przez siebie tekstem.
  • Porozmawiaj z obecnymi i przyszłymi nauczycielami dziecka. Powiedz, że Twoje dziecko ma dysleksję i opowiedz o tym więcej – w jaki sposób się to objawia, omów, w jaki sposób wspólnymi siłami moglibyście pomóc dziecku w osiągnięciu dobrych rezultatów i wmieszaniu się w rówieśników. Poproś o poinformowanie Cię, jeśli dziecko ma problemy z rozwiązywaniem zadań w klasie lub dogadywaniem się z rówieśnikami. Jeśli Twoje dziecko bardzo się wstydzi czytać na głos przed klasą, poproś nauczyciela o zastąpienie tego zadania innym.
  • Zapoznaj dziecko ze znanymi ludźmi, którzy mieli dysleksję, takimi jak Albert Einstein, Thomas Edison, Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Orlando Bloom itp. To pomoże maluchowi zrozumieć, że dysleksja bynajmniej nie stanowi przeszkody w osiągnięciu tego, o czym marzy.

Ten program działa!

Zarezerwuj spotkanie