Kończąc październikową serię artykułów, przedstawiamy dziewięć faktów, które o dysleksji powinni znać rodzice, wychowujący dziecko posiadające to zaburzenie.

 1. Pod koniec dnia pełnego nauki, dziecko już może być wyczerpane.

Mózgi dzieci zmagających się z dysleksją muszą pracować o wiele intensywniej, aby przetworzyły proste litery i dźwięki. Gdy dziecko wróci ze szkoły, pozwól mu najpierw odsapnąć przed zabraniem się za odrabianie prac domowych.

 1. Bez uzasadnionych przyczyn dziecko może mieć lżejsze i cięższe dni.

Czasami może wydawać się, że dziecko uczy się rzeczy, które już dawno próbowało zapamiętać, jednak następnego dnia znów je zapomina. Nie naciskaj na dziecko – jedynie dzięki cierpliwej pracy na długo osiągnie pożądane rezultaty.

 1. Dysleksja każdego dotyka na różne sposoby.

Choć dysleksję zaczęto badać prawie sto lat temu, uczeni wciąż jeszcze nie mogą zgodzić się co do dokładnego scharakteryzowania tego zaburzenia. Za proces czytania w mózgu odpowiada wiele obszarów i umiejętności, dlatego to bardzo ważne, aby zrozumieć silne i słabe strony dziecka oraz odpowiednio je trenować.

 1. Dysleksja nie jest uleczalna.

Z odpowiednią pomocą dziecko z dysleksją nauczy się czytać, pisać oraz literować słowa, natomiast nie da się z niej wyleczyć. Jest to zaburzenie neurologiczne, które powoduje trudności również w takich życiowych sytuacjach jak, np. zapamiętywanie numerów telefonów czy rozumienie instrukcji i poleceń słowynych.

 1. Wykonywanie ćwiczeń z czytania i pisania zajmie dzieciom więcej czasu niż rówieśnikom.

Zapytaj nauczyciela, ile czasu uczeń powinien spędzić nad konkretną pracą domową i powiedz, ile czasu spędziło nad nią Twoje dziecko. Nauczyciele w naszych czasach są dużo bardziej wyrozumiali, niż możesz to sobie wyobrazić – uzgodnijcie, w jaki sposób wspólnymi siłami możecie skrócić czas odrabiania prac domowych przez dziecko.

 1. Dużej części dzieci z dysleksją brakuje wiary w siebie.

Dzieci z dyslekcją czesto mają gorsze wyniki w szkole, jest im trudniej, przez co najbardziej cierpi ich wiara w samych siebie. Rodzice powinni postarać się zauważać i pochwalać nawet małe osiągnięcia dziecka.

 1. Dysleksja jest dziedziczna.

Spróbuj przypomnieć sobie, kto z Twojej rodziny zmagał się z zaburzeniem czytania – szczera rozmowa z krewnym, który przeżył podobne trudności, może dodać dziecku wiary w siebie oraz wiary w to, że dzięki pracy i ćwiczeniom można się wszystkiego nauczyć.

 1. Ludzie, mający zaburzenie czytania jakim jest dysleksja, często są bardzo twórczy.

Dyslektycy często mają wiele pomysłów, są muzykalni, są wspaniałymi aktorami, designerami itp.

 1. Wiele osób na świecie zmaga się z dysleksją – więc nie ma się czego wstydzić!
 • Dysleksja jest najczęstszą przyczyną trudności z czytaniem i pisaniem;
 • Statystycznie przynajmniej 1 na 10 osób ma dysleksję;
 • Ponad 40 milionów Amerykanów zmaga się z tym zaburzeniem czytania;
 • Dzięki zawziętości i cierpliwej pracy znaczna część dyslektyków z powodzeniem kończy szkołę i dalej zmierza w kierunku pożądanej kariery zawodowej!

 

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak pomóc swojemu dziecku pokonać problemy z nauką, czytaniem, koncentracją i zapamiętywaniem

Facebook Comments

BrainGym

Zespół BrainGym to grupa trenerów i ekspertów rozwoju zdolności poznawczych. Na co dzień zajmujemy się rozwijaniem kluczowych umiejętności, które pomagają dzieciom i dorosłym funkcjonować lepiej - szybciej i efektywniej przyswajać wiedzę, przetwarzać informacje, zapamiętywać.