Spis treści:
2. Jakie są przyczyny problemów z pamięcią?
3. Jaka dieta wspomaga pamięć?
4. Witaminy i minerały na polepszenie pamięci
5. Aktywność fizyczna na poprawę pamięci?
6. Podsumowanie
O tym, że dobra pamięć jest ważna, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To właśnie dzięki niej możemy prawidłowo funkcjonować w wielu dziedzinach życia. Gdyby nie ona, nie tylko nie wiedzielibyśmy, kim jesteśmy i skąd pochodzimy, ale także nie moglibyśmy się uczyć, pracować, komunikować z innymi ludźmi, a nawet zaspokajać własnych potrzeb. Dowiedz się więcej, w jaki sposób działa ludzka pamięć, a także sprawdź, czy istnieją skuteczne sposoby na jej poprawienie.
Czym tak naprawdę jest pamięć i jak działa?
Zanim przejdziemy do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak poprawić pamięć, na początku warto nieco bliżej przyjrzeć się tej jednej z najważniejszych funkcji ludzkiego umysłu. Pamięć to nic innego jak umiejętność przechowywania, magazynowania oraz odtwarzania informacji o doświadczeniach. Warto wiedzieć, że mózg każdego człowieka jest wyspecjalizowany w zapamiętywaniu różnego rodzaju wiadomości, stąd można wyróżnić kilka kategorii pamięci. Najważniejsze z nich to:
- pamięć wzrokowa, która jest związana ze zwracaniem uwagi na szczegóły wizualne, zapamiętywaniem detali w otoczeniu itp.,
- pamięć słuchowa, która przejawia się przede wszystkim dobrym zapamiętywaniem dźwięków, a także lepszym rozumieniem sensu po wypowiedzeniu jakiegoś wyrazu na głos,
- pamięć językowa, dzięki której mamy zdolność przypisywania słów poszczególnym przedmiotom, tego rodzaju pamięć ma kluczowe znaczenie w komunikowaniu się z innymi ludźmi,
- pamięć dotykowa, która pozwala na rozróżnianie różnych odczuć z ciała, np. rozpoznawanie znajomych osób po uściśnięciu dłoni,
- pamięć węchowa, związana głównie z wrażliwością na bodźce odczuwane za pomocą zmysłu węchu,
- pamięć smakowa, która daje możliwość zapamiętywania poszczególnych smaków, a więc słodkiego, słonego, gorzkiego oraz kwaśnego,
- pamięć ruchowa, dzięki której możemy zapamiętywać układy ruchu, dostosowywać dynamikę poszczególnych sekwencji ruchowych itp.
Jakie są przyczyny problemów z pamięcią?
Jak się okazuje, istnieje wiele różnych czynników, które mogą przyczyniać się do trudności z zapamiętywaniem informacji czy kojarzeniem faktów. Jednym z nich może być oddalenie się od tzw. akademickiego rytmu nauki, na skutego czego nasz mózg po prostu staje się leniwy. Innym powodem jest fakt, że obecnie każdego dnia nasze umysły są bombardowane ogromną ilością informacji, dlatego nie do końca radzą sobie z ich przetwarzaniem. Na szczęście, niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, a także jaki jest powód niewłaściwego funkcjonowania mózgu, pamięć można poprawić, stosując proste metody, o których piszemy poniżej.
Jaka dieta wspomaga pamięć?
Zastanawiając się, jak poprawić pamięć, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, co spożywamy. To, co jemy każdego dnia, ma bardzo duży wpływ na prawidłowe działanie aksonów, a także komórek glejowych, które są odpowiedzialne za odżywianie aktywnych neuronów. Na pewno warto wzbogacić codzienny jadłospis o świeże warzywa oraz owoce, w szczególności banany, brzoskwinie, pomarańcze, pomidory oraz ziemniaki. Produkty te stanowią bogate źródło potasu, który poprawia pracę umysłu. Istotne znaczenie mają także tłuszcze roślinne oraz rybne, które zawierają w sobie wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega. Być może nie wszyscy wiedzą, ale ich brak nie tylko spowalnia pracę układu nerwowego, ale także może prowadzić do rozwoju zaburzeń depresyjnych.
Co jeszcze jeść na poprawę pamięci? Do codziennej diety warto włączyć jajka, które stanowią cenne źródło tzw. prekursorów acetycholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego, chociażby za zapamiętywanie wyrazów. Ponadto zaleca się wypijanie dużych ilości wody (najlepiej niegazowanej), która oczyszcza ciało z toksyn. Unikaj natomiast mocnej herbaty oraz kawy, gdyż napoje te odwadniają mózg, a co więcej, wypłukują z organizmu witaminy z grupy B.
Witaminy i minerały na polepszenie pamięci
W sytuacji, gdy mózg coraz częściej odmawia posłuszeństwa, warto uzupełnić jadłospis w niezbędne witaminy oraz minerały. Poza wspomnianymi wyżej witaminami z grupy B, które pomagają w tworzeniu oraz odbudowie tkanki mózgowej, w codziennej diecie nie powinno też brakować witaminy F, której źródłem są nienasycone kwasy tłuszczowe Omega. W naturalnej postaci duże ilości witaminy F można znaleźć w takich produktach jak:
- ryby – zwłaszcza łosoś, dorsz oraz sardynki,
- oleje tłoczone na zimno – takie jak olej z rzepaku, słonecznika, lnu, pestek winogron,
- nasiona i orzechy – orzechy włoskie, nasiona dyni i słonecznika, pistacje, migdały.
W usprawnieniu pracy umysłu pomoże też potas, który reguluje czynności nerwowe (można go znaleźć w orzechach, bananach, porzeczkach, ziemniakach, roślinach strączkowych) oraz magnez, który bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych w tkance mózgowej (występuje między innymi w soczewicy, brązowym ryżu, pestkach dyni, kiełkach pszenicy, kaszy gryczanej).
Regularnie trenuj swoje szare komórki
Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze możesz poprawić pamięć, musisz wiedzieć, że w rozruszaniu umysłu doskonale sprawdzają się różnego rodzaju ćwiczenia intelektualne. Mowa tu przede wszystkim o rozwiązywaniu krzyżówek, układaniu puzzli, a także graniu w szachy czy w strategiczne gry komputerowe. Zdaniem naukowców nawet zupełnie niepozorne gry planszowe mogą usprawniać myślenie oraz wspomagać prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dlatego być może warto pomyśleć o tym, by chociaż raz w tygodniu zrobić sobie przerwę od telewizji i znaleźć wolną chwilę, aby potrenować mózg?
Aktywność fizyczna na poprawę pamięci
Czy wiesz, że zastane ciało to zastany mózg? Regularne ćwiczenia mogą stanowić doskonały sposób nie tylko na utrzymanie dobrej kondycji serca czy poprawę nastroju, ale także wspomóc funkcjonowanie umysłu. Tu trzeba jednak zaznaczyć, że nie każda aktywność wpływa na mózg w takim samym stopniu.
Zgodnie z wynikami badań ćwiczenia fizyczne, które najlepiej wpływają na pracę mózgu to:
- bieganie (zarówno na bieżni, jak i w terenie),
- skakanie na skakance,
- treningi na siłowni (rowerek, stepper, ergometr wioślarski),
- aerobik,
- taniec, np. zumba.
Dowiedziono, że kiedy ćwiczymy, wzrasta ciśnienie i przepływ krwi, w tym w mózgu. To z kolei zwiększa ilość dostarczanego tlenu, co powoduje, że umysł działa sprawniej.
Koncentracja i uwaga na danej chwili
Na poprawę pamięci może mieć wpływ nie tylko dieta czy sport. Chcąc jak najlepiej realizować zadania, zwłaszcza jeśli wymagają one od nas koncentracji i wytężonej pracy umysłowej, warto nauczyć się skupiać na tym, co w danej chwili robimy. Nie należy rozpraszać się żadnymi innymi czynnościami, ale skoncentrować się na jednym, konkretnym celu. By polepszyć pracę umysłu, warto też unikać sytuacji, kiedy wokół wiele się dzieje, rozpraszając naszą uwagę (np. włączone radio, telewizor, rozmowy osób w tym samym pomieszczeniu).
Podsumowanie
Doskonalenie pamięci wpływa na polepszenie funkcjonowania w wielu obszarach, przekładając się, chociażby na efektywność nauki czy osiąganie sukcesów. Osobom, które chcą podwyższyć jakość życia i dobrze czuć się ze samym sobą, proponujemy treningi w Brain Gym. Nasz program jest skierowany zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży – poprzez starannie dobrane ćwiczenia poprawiamy najważniejsze umiejętności poznawcze takie jak pamięć, koncentracja, logiczne myślenie, czy szybkość przetwarzania informacji.