Co daje głośne czytanie dzieciom - Braingym.pl

Pragniesz, aby Twoje dziecko, gdy dorośnie, było zakochane w książkach? Jeśli tak, czytaj na głos swojemu dziecku. Badania potwierdzają, że głośne czytanie dzieciom wpływa nie tylko na ich rozwój społeczny i emocjonalny, ale także sprzyja rozwojowi wczesnych umiejętności językowych. Zdaniem naukowców, rodzice, którzy czytają książki na głos dzieciom, mogą pomóc dziecku w kształceniu jego inteligencji emocjonalnej, polepszeniu wzajemnych relacji, a nawet zapewnić, że w dorosłym wieku  będzie nadal interesować się książkami. Poniżej przedstawiono korzyści głośnego czytania.

Głośne czytanie:

  • rozbudowuje słownictwo dziecka;
  • rozwija wyobraźnię dziecka i kształci umiejętności rozumienia i analizowania tekstu;
  • buduje mocną więź między rodzicem, a dzieckiem;
  • zapewnia pozytywne emocje związane z czytaniem i książkami – stąd większe prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko, gdy dorośnie, będzie chciało czytać książki;
  • rozwija empatię i pomaga maluchom w rozróżnianiu, rozumieniu i wyrażaniu swoich emocji; dlatego dzieci, dla których czyta się na głos, są mniej podatne na problemy związane z nadpobudliwością, agresją lub koncentracją;
  • buduje ogólne zrozumienie świata i postaw wobec konkretnych problemów;
  • niesie ze sobą lekcje życia, kształci moralny barometr dziecka, postawy i  wartości;
  • buduje poczucie wartości i pomaga w zdarzeniach z trudnymi sytuacjami (problemy w szkole).

Jeśli jednak głośne czytanie nie jest częścią Twoich codziennych rytuałów z dzieckiem, ale chcesz spróbować, sugerujemy zwrócić uwagę na niektóre przedstawione poniżej wskazówki:

Zacznij wcześnie i czytaj często. Czytanie od maleńkości nie tylko pomaga zbudować pierwszy słowniczek pojęć dziecka, ale także wzmacnia więź z matką/ojcem, a ponadto jest dobrym sposobem na uśpienie dziecka.

Analizujcie rysunki. Zanim zaczniesz czytać książkę, wspólnie z dzieckiem przekartkujcie książkę, zatrzymując się na ilustracjach. Uważnie spójrzcie na postacie i środowisko przedstawione na ilustracjach, i spróbujcie zgadywać co przedstawiają te ilustracje. Czytając, wróćcie ponownie do ilustracji – poproś dziecko, aby spojrzało na język ciała postaci i zastanówcie się jak ono widzi sytuację, co czują bohaterowie tej historii. Podkreślając w taki sposób ilustracje, nauczysz swoje dziecko prawidłowo rozróżniać przedstawiane emocje i rozwijać empatię.

Wybierz właściwą książkę. Wybierając książeczkę, spróbuj znaleźć taką, której postacie, otoczenie lub wydarzenia, dziecko mogłoby skojarzyć z prawdziwymi wydarzeniami w otaczającym jego środowisku.

Nie bój się zatrzymać. Chociaż czasami chce się w pośpiechu przeczytać całość jednego wieczoru, nie powinieneś tego robić. Zanim przewrócisz nową stronę – omów fabułę, odpowiedz na pytania dziecka lub wspólnie podzielcie się przemyśleniami i wrażeniami. Połącz i pomóż dziecku zrozumieć, jak i w czym otaczający jego świat jest podobny do fabuły książki. W ten sposób w większym stopniu pomożesz Twojemu dziecku w rozwoju – będziesz kształcić zarówno ogólne postrzeganie świata, jak i sferę emocjonalną dziecka, a także umiejętności analityczne.

Ten program działa!

Zarezerwuj spotkanie