Najlepsze właściwości mózgu - Braingym.pl
Bez kategorii

Najlepsze właściwości mózgu

By 30 kwietnia 2019 No Comments

Na podstawie badań naukowych neurolodzy twierdzą, że najważniejszymi cechami ludzkiego mózgu są złożoność, zmienność (plastyczność) i nieskończony potencjał.

Mózg jest złożony

Złożoność połączeń międzykomórkowych w naszym mózgu jest naprawdę imponująca. Najprawdopodobniej mózg jest najbardziej złożoną strukturą w całym wszechświecie, nie mówiąc już o ludzkim ciele. Nasz mózg rodzi się ze 100 miliardami neuronów. Jeden neuron tworzy 1000 – 100 000 synaps (łączeń między dwoma neuronami), dlatego w samej korze mózgowej jest aż 125 trylionów synaps. Jest to co najmniej 1000 razy więcej niż istnieje gwiazd w naszej galaktyce! I każda z tych synaps jest niczym mały komputer, gotów do zachowywania i przetwarzania informacji.

To, w jaki sposób te informacje są przetwarzane sprawia, że mózg jest jeszcze bardziej złożony. Wyjątkowo imponujący jest sposób przetwarzania informacji zwany „rozpoznawaniem modelu”. Mózg charakteryzuje się niesamowitą zdolnością do rozpoznawania informacji sensorycznych i informacji przechowywanych w pamięci, które pomagają nam rozumieć nieznane rzeczy. Na przykład, jeśli widzisz literę A napisaną wyszukaną nową czcionką, której nigdy wcześniej nie widziałeś, i tak będziesz mógł rozpoznać tę literę jako A, ponieważ odpowiada ona informacji na temat tej litery, jaką przechowujesz w mózgu.

Mózg stale się zmienia

Zmiany są dla mózgu charakterystyczne. Nawet teraz, w momencie, gdy czytasz ten artykuł, w twoim mózgu zachodzą zmiany. Jeśli zachwyciła cię zawartość książki, jeśli cię ona wzruszyła lub natchnęła, zmiany zachodzące wówczas w twoim mózgu będą jeszcze większe.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu naukowcy sądzili, że po osiągnięciu pewnego wieku, mózg człowieka przestaje się zmieniać. Nawet po powszechnym uznaniu potencjału mózgu do ulegania zmianom, uważano, że po narodzeniu stale tracimy komórki mózgowe, a nowe już nie powstają. Obecnie jednak zauważono, że łańcuchy synaps i nerwów zmieniają się przez całe życie, a nowe komórki mózgowe powstają i rozwijają się niezależnie od wieku. Neurolodzy tę właściwość mózgu nazywają „plastycznością”.

Taka zmienność charakterystyczna dla mózgu tak naprawdę daje nam wielką nadzieję. Na przykład, z biegiem czasu możemy zapomnieć o bolesnych wspomnieniach lub wyleczyć je, zawsze możemy też doznać nowych doświadczeń oraz przyswoić nowe informacje. Dzięki tej właściwości mózgu, możemy zmieniać swoje nawyki i sposób myślenia.

Choć nowe sieci komórek mózgowych są tworzone niezwykle łatwo – tworzenie nowej synapsy trwa mniej niż minutę lub dwie – to zachowanie tych synaps jest zupełnie odmienną kwestią. Liczba połączeń i synaps w mózgu człowieka praktycznie osiąga swój zenit, gdy dziecko jest w wieku około trzech lat. Wówczas, przez niezwykły proces usuwania, w ciągu którego nieużywane połączenia są likwidowane, tworzona jest stabilna sieć. W ten sposób natura nadaje mózgowi największy potencjał i daje możliwość przyswajania i reagowania na bodźce otoczenia. Po pewnym czasie usuwane są również niewykorzystane łańcuchy, dzięki czemu często używane łańcuchy otrzymują wiele niezbędnych substancji odżywczych i energii.

Potencjał mózgu jest nieskończony

Dominuje popularne, aczkolwiek błędne myślenie, iż zwykli ludzie wykorzystują jedynie pięć procent możliwości swojego mózgu, a geniusz wykorzystuje o wiele więcej. Nie wiadomo skąd pochodzi ta teoria, ale wielu ludzi wciąż uważa, że jest to fakt. To prawda, wykorzystujemy zaledwie niewielki potencjał naszego mózgu, a uczeni wciąż jeszcze nie znają jego prawdziwej wydajności mózgu.

Po ocenie liczby możliwych połączeń w mózgu zauważono, że jego potencjał jest nieograniczony. Wielopoziomowa struktura mózgu pozwala na wykorzystywanie jednej i tej samej synapsy na różne sposoby. Sieć mózgu nie jest stała, może ulegać ciągłym zmianom w zależności od doświadczenia, dlatego granice ludzkiego mózgu nie zostały jednoznacznie określone.

Mózg jest najprawdopodobniej jednym z najbardziej złożonych tworów we wszechświecie, nie przestaje zadziwiać uczonych, którzy stale go badają, jednak wciąż jeszcze w pełni nie znają jego prawdziwych możliwości. Wyraźnymi właściwościami mózgu są jego złożoność, zmienność (plastyczność) i nieskończony potencjał, który fascynuje i intryguje.

Ten program działa!

Zarezerwuj spotkanie