Na podstawie badań naukowych neurolodzy twierdzą, że najważniejszymi cechami ludzkiego mózgu są złożoność, zmienność (plastyczność) i nieskończony potencjał. W dzisiejszym artykule przedstawiamy nie tylko jego wspaniałe właściwości, ale i również kilka prostych gier i zabaw, które pomogą rozwijać jego możliwości już od najmłodszych lat.
MÓZG JEST ZŁOŻONY
Złożoność połączeń międzykomórkowych w naszym mózgu jest naprawdę imponująca. Najprawdopodobniej mózg jest najbardziej złożoną strukturą w całym wszechświecie, nie mówiąc już o ludzkim ciele. Nasz mózg rodzi się ze 100 miliardami neuronów. Jeden neuron tworzy 1000 – 100 000 synaps (łączeń między dwoma neuronami), dlatego w samej korze mózgowej jest aż 125 trylionów synaps. Jest to co najmniej 1000 razy więcej niż istnieje gwiazd w naszej galaktyce! I każda z tych synaps jest niczym mały komputer, gotów do zachowywania i przetwarzania informacji.
To, w jaki sposób te informacje są przetwarzane sprawia, że mózg jest jeszcze bardziej złożony. Wyjątkowo imponujący jest sposób przetwarzania informacji zwany „rozpoznawaniem modelu”. Mózg charakteryzuje się niesamowitą zdolnością do rozpoznawania informacji sensorycznych i informacji przechowywanych w pamięci, które pomagają nam rozumieć nieznane rzeczy. Na przykład, jeśli widzisz literę A napisaną wyszukaną nową czcionką, której nigdy wcześniej nie widziałeś, i tak będziesz mógł rozpoznać tę literę jako A, ponieważ odpowiada ona informacji na temat tej litery, jaką przechowujesz w mózgu.
MÓZG STALE SIĘ ZMIENIA
Zmiany są dla mózgu charakterystyczne. Nawet teraz, w momencie, gdy czytasz ten artykuł, w twoim mózgu zachodzą zmiany. Jeśli zachwyciła cię zawartość książki, jeśli cię ona wzruszyła lub natchnęła, zmiany zachodzące wówczas w twoim mózgu będą jeszcze większe.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu naukowcy sądzili, że po osiągnięciu pewnego wieku, mózg człowieka przestaje się zmieniać. Nawet po powszechnym uznaniu potencjału mózgu do ulegania zmianom, uważano, że po narodzeniu stale tracimy komórki mózgowe, a nowe już nie powstają. Obecnie jednak zauważono, że łańcuchy synaps i nerwów zmieniają się przez całe życie, a nowe komórki mózgowe powstają i rozwijają się niezależnie od wieku. Neurolodzy tę właściwość mózgu nazywają „plastycznością”.
Taka zmienność charakterystyczna dla mózgu tak naprawdę daje nam wielką nadzieję. Na przykład, z biegiem czasu możemy zapomnieć o bolesnych wspomnieniach lub wyleczyć je, zawsze możemy też doznać nowych doświadczeń oraz przyswoić nowe informacje. Dzięki tej właściwości mózgu, możemy zmieniać swoje nawyki i sposób myślenia.
Choć nowe sieci komórek mózgowych są tworzone niezwykle łatwo – tworzenie nowej synapsy trwa mniej niż minutę lub dwie – to zachowanie tych synaps jest zupełnie odmienną kwestią. Liczba połączeń i synaps w mózgu człowieka praktycznie osiąga swój zenit, gdy dziecko jest w wieku około trzech lat. Wówczas, przez niezwykły proces usuwania, w ciągu którego nieużywane połączenia są likwidowane, tworzona jest stabilna sieć. W ten sposób natura nadaje mózgowi największy potencjał i daje możliwość przyswajania i reagowania na bodźce otoczenia. Po pewnym czasie usuwane są również niewykorzystane łańcuchy, dzięki czemu często używane łańcuchy otrzymują wiele niezbędnych substancji odżywczych i energii.
POTENCJAŁ MÓZGU JEST NIESKOŃCZONY
Dominuje popularne, aczkolwiek błędne myślenie, iż zwykli ludzie wykorzystują jedynie pięć procent możliwości swojego mózgu, a geniusz wykorzystuje o wiele więcej. Nie wiadomo skąd pochodzi ta teoria, ale wielu ludzi wciąż uważa, że jest to fakt. To prawda, wykorzystujemy zaledwie niewielki potencjał naszego mózgu, a uczeni wciąż jeszcze nie znają jego prawdziwej wydajności mózgu.
Po ocenie liczby możliwych połączeń w mózgu zauważono, że jego potencjał jest nieograniczony. Wielopoziomowa struktura mózgu pozwala na wykorzystywanie jednej i tej samej synapsy na różne sposoby. Sieć mózgu nie jest stała, może ulegać ciągłym zmianom w zależności od doświadczenia, dlatego granice ludzkiego mózgu nie zostały jednoznacznie określone.
Mózg jest najprawdopodobniej jednym z najbardziej złożonych tworów we wszechświecie, nie przestaje zadziwiać uczonych, którzy stale go badają, jednak wciąż jeszcze w pełni nie znają jego prawdziwych możliwości. Wyraźnymi właściwościami mózgu są jego złożoność, zmienność (plastyczność) i nieskończony potencjał, który fascynuje i intryguje.
Rozwijanie potencjału i właściwości mózgu od najmłodszych lat.
Czy zdajesz sobie sprawę jak istotne jest wspieranie i rozwijanie najlepszych właściwości mózgu Twojego dziecka zanim nie przekroczy ono 5 roku życia?
„Experci twierdzą, że 90% rozwoju mózgu kształtuje się przed 5 rokiem życia. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zaczniemy myśleć o edukacji właśnie w tym wczesnym okresie rozwoju, narażamy je na ryzyko porażki zanim jeszcze pójdzie do przedszkola.”
Istnieje wiele rodzajów różnych gier i zabaw, które odciągną Twoje dziecko od wszechobecnych już teraz tabletów; pomogą rozwijać ich procesy myślowe a jednocześnie dając im dużo dobrej rozrywki i stymulując rozwój ich mózgu. Zabawa i gry jest integralną częścią ich rozwoju. Dzieci nie bawią się jedynie dla własnej rozrywki. Kiedy Twój maluch sięga, aby mu podać miękką zabawkę – nawet wtedy występuje proces nauki.
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów gier, które pomogą Twojemu dziecku rozwinąć potencjał mózgu.
-
PUZZLE – IDEALNE NAWET DLA MŁODSZYCH DZIECI
Puzle mogą stanowić wspaniałą zabawę dla całej rodziny. Stanowią wspaniały sposób na rozwój postrzegania przestrzennego, koordynacji, rozwiązywania problemów, zdolności kognitywnych i motorycznych – potwierdzając, że puzzle są wspaniałą grą równocześnie rozwijającą nasz mózg. Istnieje wiele rodzajów puzzli, nie tylko te tradycyjne kartonowe, ale również gry, takie jak Scrabble, Sudoku, krzyżówki i nawet kostka Rubika! Aby wspomóc rozwój kreatywności u dziecka, możecie również spróbować zrobić swoje własne puzzle, używając własnoręcznie namalowanych obrazków lub Waszych zdjęć. Puzzle stanowią doskonałe rozwiązanie dla dzieci w różnym wieku, gdyż można w bardzo łatwy sposób regulować ich stopień trudności.
-
ZABAWA SŁOWNA – NAJLEPSZA W PODRÓŻY
To kolejna prosta zabawa, w którą możesz grać z dzieckiem dosłownie wszędzie. W samochodzie, w kolejce w supermarkecie a w szczególności wtedy, kiedy jest znudzone. Ta aktywność pomoże Twojemu dziecku (i Tobie) nauczyć się szybkiego myślenia, rozwija komunikację i podejmowanie decyzji a także buduje pewność siebie.
Jak grać?
Gra rozpoczyna się wg porządku alfabetycznego. Każdy gracz musi uzupełnić dwie luki w zdaniu:
Jadę / Idę ………. i zabieram ze sobą ………
Np. Jadę na ANTARKTYDĘ i zabieram ze sobą ALFABET.
Idę z BEATĄi zabieram ze sobą BALONY.
-
TOR PRZESZKÓD
To jedna z moich ulubionych gier z dzieciństwa! Tory przeszkód są bardzo łatwe do przygotowania i nie wymagają specjalnych przyborów. Możesz zwiększać ich stopień trudności w zależności od wieku i stopnia zainteresowania Twojego dziecka. Ta aktywność pomoże rozwijać Twojemu dziecku zdolności motoryczne, percepcje wzrokową, planowanie ruchowe, koordynację, umiejętności rozwiązywania problemów, krytyczne myślenie oraz zdolności językowe.
Istnieją praktycznie nieograniczone możliwości budowania torów przeszkód. Oto kilka przedmiotów, które na pewno mogą się przydać: poduszki, krzesła, stół, sofa, pudełka, linka, papier, hula-hop i inne. Upewnij się, że przygotowany przez Ciebie tor przeszkód pozwoli na jedne z następujących aktywności ruchowych: czołganie się, przejście po czymś, przeskoki, rzuty, skoki, rozwiązywanie zagadki – im więcej tym lepiej!
Mamy nadzieję, że spodobały się Tobie przygotowane przez nas propozycje gier I zabaw, które pomogą rozwijać nieskończony potencjał mózgu Twojego dziecka. W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy kolejne argumenty które potwierdzają, że trening mózgu to jedna z najlepszych inwestycji w rozwój Twojego dziecka. Jeśli chcielibyście pomóc Waszej latorośli w rozwoju i treningu koncentracji, zajrzyjcie do przygotowanego wcześniej artykułu >>tutaj<<
Jeśli uważasz, że Twoje dziecko zmaga się przyswojeniem pewnych umiejętności, ocena potencjału i pracy mózgu może pomóc w określeniu źródła problemów. Nie czekaj i napisz do nas już teraz, a zespół naszych ekspertów odpowie na nurtujące Cię pytania. Podczas bezpłatnej konsultacji, pomożemy w opracowaniu planu ukierunkowanego na rozwój i wsparcie pożądanych umiejętności.
Jako pierwsza w Polsce firma zajmująca się szkoleniem mózgu opartym na metodyce stworzonej przez amerykańskich naukowców, cieszymy się, że możemy pomóc Tobie i Twojemu dziecku dostarczając narzędzi poznawczych na całe życie.