Jak mózg pomaga w grze Lewandowskiemu i Ronaldo? Czy piłkarze trenują mózg? - Braingym.pl

Mundial, dla jednych wymarzony czas przeżyć, emocji i zmagań ulubieńców, dla innych trudny okres, który po prostu trzeba przetrwać. Spójrzmy jednak na ten sport pod kątem nauki, w szczególności pod kątem tego jak wiedza o mózgu zmienia tą grę.

Piłka nożna to gra przewidywania i szybkiego podejmowania decyzji. Najlepsi gracze na świecie wyróżniają się, ponieważ potrafią szybciej czytać grę i podejmować lepsze decyzje pod presją.

Nikt nie rodzi się z takim talentem. Nawet Robert Lewandowski i Cristiano Ronaldo wyćwiczyli swoje mózgi poprzez tysiące godzin treningu, wyostrzając swoje zdolności umysłowe do punktu, w którym mogą dosłownie strzelać gole z zamkniętymi oczami, jak pokazał Ronaldo w fascynującym eksperymencie.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=52&v=5m1kKeYd9gk\

Pionierscy trenerzy otworzyli oczy na niewykorzystany potencjał mózgu. Wdrażają nowe narzędzia szkoleniowe, technologie i techniki oparte na neurologii i psychologii, które mogą zmienić grę.

Opiszmy po krótce przykład Micka Clegga. Pracował jako trener rozwoju w Manchesterze United, pomagając Royowi Keane, Ruudowi van Nistelrooyowi i Ronaldo poprawić szybkość i siłę dzięki pracy w siłowni i dostosowanym ubciążeniom treningowym. Przez lata jego praktyka i praca doprowadziła do ciekawych wniosków.

Clegg zaczął zdawać sobie sprawę z wagi siły mózgowej. „Po wielu przemyśleniach i testach i dociekaniach, pewnej nocy obudziłem się i właśnie to brzmiało w moich uszach”, mówi. „Szybkie poznawanie. Szybkie poznawanie. Szybkie poznawanie. ”

Doszedł do wniosku, że szybkość i siła w dużej mierze pochodzą z mózgu i co więcej można ją trenować. Stworzył autorskie zestawy ćwiczeń, przyrządy i narzędzia, z których powstała siłownia dla sportowców do trenowania umiejętności poznawczych mózgu pod kątem piłki nożnej.

Dzięki takim narzędziom i ćwiczeniom nawet zwykły amator może stać się ekspertem a przynajmniej dużo szybciej i w bardziej efektywny niż w normalnej praktyce sposób poprawić swoje umiejętności.

Z podobnych rozwiązań korzystają również inne kluby, czy trenerzy. Np. TSG Hoffenheim znajduje się urządzenie o wartości 2 milionów euro, które pomaga trenować umiejętności poznawcze. Poprzez zabawowe, rywalizacyjne ćwiczenia piłkarze rozwijają szybkość przetwarzania, przetwarzanie wzrokowe, koncentrację, itp.

Piłka nożna jest coraz szybsza. W 2006 roku, kiedy Niemcy zajęli trzecie miejsce w Pucharze Świata, ich piłkarze spędzili średnio 2,9 sekundy z piłką przy nodze za każdym razem, gdy ją mieli. Do 2014 roku, kiedy wygrywali, czas zmniejszył się do zaledwie 0,9 sekundy. Szybkie podejmowanie decyzji jest ważniejsze niż kiedykolwiek i pomimo pewnego sceptycyzmu, wstępne dane sugerują, że trening mózgu może pomóc. W jednym badaniu podzielono piłkarzy na dwie grupy – połowa odbyła normalny trening, druga połowa ćwiczyła z omawianym wyżej sprzętem. Grupa zajmująca się treningiem mózgu wykazała 15% poprawę w podejmowaniu decyzji w terenie.

W Brain Gym właśnie tym się zajmujemy. Trenujemy mózg, co wpływa pozytywnie nie tylko na naukę, pamięć, pracę. Dzięki wysoko rozwiniętym umiejętnościom poznawczym dużo lepiej funkcjonujemy również w sporcie. Poprawia się czas reakcji, kojarzenie, pamięć ruchowa, ale również motywacja do pracy.

Ten program działa!

Zarezerwuj spotkanie

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby oddać głos

Średnia ocena / 5. Ilość głosów