Mózg to nie tylko ćwiczenia, pomaga też dobra dieta, bo żeby sprawnie działać potrzebne jest odpowiednie paliwo. Na przykład prawidłowo odżywiony mózg produkuje serotoninę, która odpowiada za nasz nastrój i wytrzymałość. Potrzebny jest również cukier, bo mózg pracuje właśnie na glukozie. Dlatego w dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy listę produktów i wskazówek, które pomogą Twojemu mózgowi osiągnąć odpowiednią prędkość. Co więcej postaraliśmy się, żeby nie były to tylko korzonki i kiełki;)
- Na początek oczywiście orzechy, ale żeby nie było standardowo proponujemy je w formie domowej granoli. Do jej zrobienia potrzebujemy płatków owsianych (porcja), orzechów włoskich lub laskowych (pół porcji), sezamu i wiórek kokosowych (¼ porcji). Zalewamy mieszankę słodką herbatą i pieczemy w piekarniku około 15 minut (temp. 180 stopni). Po ostudzeniu możemy ją zjeść z jogurtem lub kefirem.
- Czekolada. W trakcie stresu na przykład przed egzaminem, ciało zużywa więcej cukru niż normalnie. Kostka czekolady zjedzona przed wejściem do sali działa jak turbodopalacz dla mózgu, gdyż błyskawicznie podnosi poziom cukru, dając mózgowi dodatkową energię. Sezon grillowy w pełni, dlatego polecamy super deser: banany z czekoladą z grilla. Wystarczy naciąć skórkę banana, za pomocą widelca zmiażdżyć owoc na papkę, włożyć kilka kostek czekolady i grillować z każdej strony, aż banan zrobi się czarny. O czekoladzie pisaliśmy, banan dodatkowo doda antyoksydanty i witaminy.
- Jednym z moich ulubionych dań, jest spaghetti carbonara. Połączenie makaronu, bekonu i sosu bazującego na śmietanie i jajkach jest nie tylko smaczne i sycące. Zdaniem uczonych takie jedzenie wpływa bezpośrednio na nasz mózg. Makarony zawierają zdrowe węglowodany, które stymulują organizm do produkcji serotoniny, która z kolei odpowiada za poczucie szczęścia i spełnienia. Może w tym tkwi tajemnica temperamentu Włochów, którzy jak wiadomo zakochani są w makaronach.
- Guma do żucia (sic!). Naukowcy z Uniwersytetu Northumbria w Newcastle, Anglia zbadali, że uczestnicy, którzy w czasie testu żuli gumę osiągali o 37% lepsze wyniki niż ci, którzy zdawali normalnie. Jest to związane z kilkoma czynnikami, ale przede wszystkim okazuje się, że ruchy szczęki podczas żucia zwiększają przepływ krwi do mózgu, co wpływa na ogólne dotlenienie mózgu.
- Dodatki. Zwykle, aby poprawić funkcjonowanie mózgu wystarczy dodać do diety kilka składników. Większość z nich zawiera wysoką ilość antyoksydantów, odpowiadających za starzenie się komórek i tkanek. Składniki diety przyjazne mózgowi:
- Jabłka
- Awokado
- Banany
- Jagody
- Zielone warzywa np. brokuły, szpinak, kapusta
- Jajka
- Olej z lnu
- Łosoś
6. Każdy z tych produktów ma inne oddziaływanie, więc ważne, aby jeść różnorodnie. Mózg lubi się uczyć, dzięki temu rozwijają się te jego części, które do tej pory były w uśpieniu. Dlatego jako ostatni punkt wrzucamy kulinarne eksperymenty i odkrywanie nowych smaków.
Smacznego:)