Szkoła tuż tuż, a wraz z nią nowe wyzwania i obowiązki. Stos zadań domowych, być może nauczyciele, którzy nie potrafią w odpowiedni sposób przekazać informacji – wszystko to przekłada się na samopoczucie i zdolności poznawcze Twojego dziecka. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć trzy najważniejsze z nich: Pamięć, Koncentrację oraz Przyswajanie Informacji. Dla każdego przykładu przygotowaliśmy kilka gier, które wprowadzone od czasu do czasu pomogą ulepszyć te podstawowe umiejętności. Jeśli interesują Cię wskazówki dotyczące ułatwienia powrotu do szkoły, sprawdź nasz wcześniejszy artykuł.
1. PAMIĘĆ
Czy znasz dwa podstawowe rodzaje pamięci? Jeśli nie, zachęcamy do zapoznania się ze wcześniejszym artykułem dotyczącym prezentów przyjaznych mózgowi.
Mamy dwa podstawowe rodzaje pamięci:
– Pamięć długotrwałą
– Pamięć roboczą (krótkotrwała)
Odpowiednio rozwinięta pamięć pozwoli Twojemu dziecku w szybszy sposób zapamiętywać przekazywaną wiedzę, dzięki czemu będzie potrzebować mniej czasu na naukę i dodatkowy czas wolny będzie mogło przeznaczyć na zabawę lub doskonalenie innych umiejętności.
Dlaczego najlepiej ćwiczyć mózg podczas zabawy? Zobacz przykłady gier, które pomogą rozwijać pamięć Twojej pociechy i które umilą Wam jesienne popołudnia.
1. Zobacz i Zapamiętaj! – Pamięć krótkotrwała
Ilość osób: od 1 do nawet kilkunastu
Materiały:
- Tacka lub talerz;
- 10-20 małych przedmiotów (gumka, monety, kamyczek, linijka itp.)
- Ścierka lub materiał, aby przykryć talerz
- Papier i długopis, aby zapisać to, co dziecko zapamiętało
Jak grać:
- Przygotuj tacę lub duży talerz i umieść na nim wszystkie przedmioty;
- Przykryj całość ścierką lub kawałkiem materiału;
- Powiedz dziecku, że na talerzu znajduje się odpowiednia ilość przedmiotów i uprzedź, że będzie musiało spróbować zapamiętać tak wiele z nich, jak to tylko możliwe. Poinformuj również, że czas, który będzie miało na to zadanie to 1 minuta;
- Ściągnij przykrycie z talerza i zacznij odmierzać czas;
- Po upływie wyznaczonego czasu, przykryj talerz z powrotem i powiedz uczestnikom, aby wypisali wszystkie przedmioty, które udało im się zapamiętać.
Czy uczestnicy zapamiętali wszystkie przedmioty? Czy komuś nie udało się zapamiętać nawet połowy z nich?Grę można powtórzyć kilka razy i zobaczyć, jak dziecko reaguje na kolejne próby i czy zwiększy się jego zdolność zapamiętywania. Na początek możesz zacząć od mniejszej ilości przedmiotów i w ramach kolejnych etapów dodawać więcej.
2. Fałszywe Wspomnienia
Czasami zdarza się, że mózg tworzy swoje własne wspomnienia. Aby zobaczyć jak to wygląda, przygotowaliśmy poniższą grę.
Materiały:
- Papier i długopis
- Poniższa lista słów
Jak grać?
- Spróbujesz „zasiać” wspomnienie prosząć swoje dziecko, aby zapamiętało słowa na liście nr1.
- Poczekaj około 5 minut a następnie pokaż im listę numer 2 i zapytaj które słowa z listy numer 1 znajdują się również na liście numer 2.
Przykładowe słowa:
ZESTAW 1
Lista 1: czytać, kartki, litery, szkoła, nauka, czytanie, opowiadania, strony, okładka, długopis, ołówek, gazeta, papier, słowa
Lista 2: dom, długopis, jabłko, but, książka, flaga, kamień, ocean wzgórze, muzyka, woda, szklanka, szkoła
ZESTAW 2
Lista 1: prześcieradło, poduszka, materac, koc, wygoda, pokój, marzenie, leżeć, krzesło, odpoczywać, zmęczenie, noc, ciemność, czas
Lista 2: drzwi, drzewo, oko, piosenka, poduszka, sok, pomarańcza, radio, deszcz, samochód, spać, kot, marzenie, jeść
Jak poradziło sobie Twoje dziecko z tym zadaniem? Oprócz przedstawionych przykładów powyżej, możesz również wymyślić własne i dodawać lub usuwać wyrazy wedle upodobania i stopnia zaawansowania.
2. Koncentracja
Nauka koncentracji może być nie lada wyzwaniem dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Eksperci twierdzą, że dziecko potrafi skupić się na 3 do 5 minut na raz, na każdy rok jego życia. Oznacza to, że pięciolatek będzie potrafił skupić się na jednej czynności na około 15 minut, podczas gdy 10 latek pozostanie skoncentrowany na zadaniu przez niecałą godzinę. Jak pisaliśmy już w artykuleo nauce koncentracji, dzieci, które we wczesnym dzieciństwie uczą się odpowiednio koncentrować uwagę, osiągają więcej wysokich wyników nie tylko w szkole, ale i na uniwersytecie.
Często zdarza się, że dzieciom bardzo ciężko jest się skoncentrować nawet na krótką chwilę, szczególnie, jeśli postawione przed nimi zadanie do wykonania nie podoba im się lub jeśli w miejscu wykonania zadania czynniki zewnętrzne nie pozwalają na skupienie. Nie warto jednak się poddawać, gdyż istnieje wiele możliwości poprawy koncentracji i skupienia bez zbytniej musztry.
Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji na naukę przez zabawę. Wybierz tą, która najbardziej odpowiada Tobie i twoim najbliższym.
1. Kopiowanie obrazków
To ćwiczenie pomoże Twojemu dziecku zwiększyć umiejętność siedzenia w spokoju w jednym miejscu oraz usprawni skupienie na zadaniu, które znajduje się bezpośrednio przed nim.
Materiały:
- Kartki papieru
- Obrazek do skopiowania – im prostszy na początek, tym lepszy
- Ołówek, kredki lub mazaki
- Spokojne miejsce bez rozpraszających czynników zewnętrznych
Wykonanie:
- Zaproś dziecko do biurka / stołu i wytłumacz zadanie
- Poproś pociechę aby skupiła się na zadaniu przez minutę
- Przerwij i poproś dziecko aby potrząsło rękami aby pozbyć się energii i napięcia
- Powtórz zadanie przez kolejną minutę, po czym zrób krótką rozluźniającą przerwę
- W miarę jak Twoje dziecko będzie potrafiło koncentrować się na zadaniu w coraz lepszy sposób, możesz wydłużać czas wykonywania zadania i eliminować przerwy.
Poinformuj dziecko, co świadczy o jego koncentracji: ruch kredki / ołówka, pozycja siedząca oraz głowa skierowana w dół, w kierunku kartki papieru. Taka informacja pozwoli im lepiej przyswoić jaki jest cel wykonania zadania.
2. Liczenie wstecz
Matematyka i liczenie mogą nie stanowić problemu dla Twojego dziecka, ale liczenie wstecz to już zupełnie inna bajka. Szczególnie, kiedy w grę wchodzą liczby i numery inne, niż jedynka. Takie zadanie wymaga od niego przyłożenia się i skupienia, co w znakomity sposób poprawi zdolności koncentracji.
Materiały:
- Brak
Wykonanie:
- Usiądź z dzieckiem w spokojnym miejscu i wytłumacz, że nadszedł czas na zabawę
- Daj mu przykładową liczbę 142 i poproś, aby liczyło wstecz co trzy (142, 139, 136 itd.)
- W zależności od wieku dziecka, liczby można modyfikować
To zadanie jest większym wyzwaniem niż może Ci się wydawać i zmusi Twoje dziecko do prawdziwego treningu mózgu oraz nie zwracania uwagi na czynniki zewnętrzne, które mogą je rozpraszać.
3. Przyswajanie informacji
Na każdym kroku my i nasze dzieci jesteśmy bombardowani milionami bodźców i informacji. Internet pozwala na zdobycie wiedzy z dowolnego zakresu, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było po prostu niewykonalne. Co jednak dzieje się z tymi informacjami w naszych mózgach?
Nawet mózg malucha potrafi sobie świetnie poradzić z gromadzeniem informacji, niestety z przetwarzaniem i selekcją jest już znacznie gorzej. Nie każda informacja ma przecież taką samą wartość a wiele z nich, szczególnie te nieuporządkowane stają się praktycznie bezużyteczne. Zbyt duża ilość bodźców wprowadza z kolei reakcję stresową w organizmie.
I teraz pojawia się pytanie, jak nauczyć nasze dziecko przyswajać informacje w taki sposób, aby zostały zapamiętane tylko te, które są najbardziej istotne i jednocześnie nie przeciążyć umysłu?
Specjalnie dla Was nasz zespół opracował kilka zasad oraz wskazówek, które pomogą zwiększyć przyswajanie informacji Twojemu dziecku.
Zacznijmy od zasad:
- Wyznaczone miejsce pracy: zapomnij o odrabianiu przez dziecko lekcji w salonie, przy telewizorze lub w kuchni. Stałe miejsce pracy to podstawa. Biurko, odpowiednie krzesło i oświetlenie.
- Wyznaczony czas pracy: ustalenie stałych godzin nauki wprowadzi nowe połączenia nerwowe w mózgu dziecka, a jak wiadomo odpowiednie nawyki to pierwszy krok do sukcesu. Dobrze sprawdzi się 16-17-18, gdyż dziecko będzie mogło odpocząć po nauce w szkole, a nie będzie jeszcze senne.
- Brak lub minimalizacja czynników rozpraszających: telewizor, telefon, głośna muzyka – należy umożliwić jak najlepsze warunki do nauki.
Wskazówki:
- Korzystanie z kolorów – dobrze sprawdzą się zakreślacze, wzięte w kółko daty, kolorowe karteczki w odpowiednich miejscach w książkach – dzięki temu, dziecko będzie mogło posegregować ważne informacje w głowie, co znacząco usprawni naukę.
- Segregacja i wizualizacja treści – to właśnie dlatego infografiki stają się coraz to bardziej popularne. Wykresy i tabelki znacząco ułatwiają przyswajanie informacji.
- Fiszki przypominajki – informacje, które wymagają kilkakrotnych powtórzeń lub stwarzają problem – warto je przypominać, aby ćwiczyć pamięć długotrwałą. W tym wypadku znakomicie sprawdzą się samoprzylepne karteczki rozmieszczone w kluczowych miejscach w domu.
- Chodzenie po pokoju i powtarzanie na głos – często łatwiej jest się skupić chodząc w kółko i powtarzając informacje na głos. To ćwiczenie usprawni nie tylko przetwarzanie informacji ale również wpłynie na zwiększenie poczucia własnej wartości i zminimalizuje lęk przed wystąpieniami publicznymi, gdyż dziecko będzie znało ton i brzmienie swojego głosu.
W dużej mierze to od Ciebie właśnie zależy, czy Twoje dziecko będzie sobie poprawnie radziło z czekającymi na nie wyzwaniami. Niezbędna okaże się Twoja pomoc i wiedza, co wpłynie na efektywność jego nauki. Ogromną rolę odgrywa również czas, który poświęcisz na pracę z dzieckiem. Już teraz wprowadź do swojego rozkładu dnia czas na naukę z dzieckiem, gdyż na początku nawet z najlepszymi chęciami samo sobie na pewno nie poradzi. Nastaw się na to, że pierwsze miesiące mogą stanowić wyzwanie, jednak z czasem Twoja latorośl stanie się coraz bardziej samodzielna, aż w końcu pomoc może okazać się konieczna tylko w przypadku niektórych zadań.
Jeśli interesują cię inne ćwiczenia, które pomogą dziecku osiągnąć lepsze wyniki w tym roku szkolnym oraz wzmocnią jego pamięć, koncentrację i przyswajanie informacji, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, którą oferuje centrum kształcenia intelektu Brain Gym. Nasz zespół odpowie na wszystkie Twoje pytania i dobierze odpowiedni plan działania. Jako pierwsza w Polsce firma zajmująca się szkoleniem mózgu opartym na metodyce stworzonej przez amerykańskich naukowców, cieszymy się, że możemy pomóc tobie i Twojemu dziecku dostarczając narzędzi poznawczych na całe życie.