Czy gry komputerowe powodują ADHD? - Braingym.pl

Często słyszymy jak rodzice skarżą się, że ich dziecko, które nie może spokojnie wysiedzieć na krześle i skoncentrować się w trakcie lekcji w szkole, spędza bite godziny przed ekranem komputera, telefonu, czy tableta. Zdarza się, że na co dzień dzieciak wydaje się spełniać wszelkie kryteria dziecka z zaburzeniem uwagi i nadpobudliwością  – za wyjątkiem momentów, gdy gra w gry komputerowe. Za każdym razem, gdy trzeba skończyć grę, by iść na kolację, czy odrabiać lekcję, awantura wisi w powietrzu.

Widząc takie różnice w zachowaniu, dość naturalne wydaje się być pytanie, czy gry komputerowe rzeczywiście powodują ADHD? Może takie gry pogarszają stan? Czy może intensywna koncentracja, której dziecko doświadcza podczas grania w gry komputerowe oznacza, że wcale nie ma problemów z nadpobudliwością?

Jak to się dzieje?

Przede wszystkim, „nie ma dowodów, że telewizor, czy gry komputerowe powodują ADHD”, wyjaśnia dr Natalie Weder, psychiatra dzieci i młodzieży w Instytucie „Child Mind”, która leczyła wiele dzieci mających to zaburzenie. Doktor twierdzi, że programy telewizyjne i gry komputerowe wyjątkowo szybko wciągają dzieci z nadpobudliwością psychoruchową.

„Jeśli patrzymy na dzisiejsze kreskówki lub gry komputerowe, często nie ma w nich ani jednej sekundy, podczas której na ekranie nic się nie dzieje”, podkreśla dr Weder. „Jeśli grasz w grę komputerową, musisz natychmiast zareagować, inaczej przegrasz. Nie masz czasu na rozmyślania. Dlatego dzieci mające ADHD, czy problemy z koncentracją to bardzo pociąga – nie ma rozproszeń, podczas których myślałyby o czymś innym.”

Dlaczego gry?

Gry komputerowe efektywnie utrzymują uwagę dzieci, którym trudno skoncentrować się na innych zadaniach. Natomiast aktywność i koncentracja w grach komputerowych, nie jest takim samym skupieniem uwagi, jak skupienie się na innych zadaniach, które tej uwagi wymagają.

„To, że coś robimy przez dłuższy czas nie jest równoznaczne z koncentracją i skupieniem”, zaznacza dr Ron Steingard, psychiatra dzieci i młodzieży w Instytucie „Child Mind”. W grach dynamika zmian jest bardzo duża a uwaga co chwile skupiona jest na innych rzeczach. Gry, teledyskowe bajki stale zmieniają źródło skupienia i dodatkowo zawierają momenty nagradzania, które mocno i nienaturalnie stymulują. Dlatego też, dzieci, mające zaburzenia koncentracji i problem z nadpobudliwością wciągają się w gry komputerowe bardziej niż przeciętny człowiek. „Nic innego w życiu nie daje tylu bodźców i nie nagradza tak spontanicznie”, twierdzi dr Steingard.

Co już wiemy

Badanie Uniwersytetu Iowa, w którym brało udział 3000 dzieci i młodzieży z Singapuru, trwające trzy lata, wykazało, że dzieciaki, które spędzają więcej czasu grając w gry komputerowe, były bardziej impulsywne i miały więcej problemów ze skupieniem.. Badacze zauważyli, że u dzieci, które spędzają dużo czasu grając w gry komputerowe, widać korelację z zaburzeniami uwagi.

Jednakże wyniki badań nie dają dowodów, na jednoznaczny wpływ gier na problemy z koncentracją – to co jest widoczne to fakt, że symptomy zaburzeń związanych z deficytami uwagi u osób grających są większe uważa dr Steingard.

Dlatego też, Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby przedszkolakom i dzieciom w nauczaniu wczesnoszkolnym nie pozwalać na więcej niż jedną godzinę czasu ekranowego i dwie godziny, na dalszych etapach edukacji szkolnej.  Tymczasem, dzieci w USA, statystycznie spędzają średnio ponad sześć godzin w ciągu dnia przed ekranami tabletów, komputerów, czy TV.

Ten program działa!

Zarezerwuj spotkanie